Trim Komutu ve Kullanımı

İki çizginin kesiştiği bölümlerde, bir çizginin kesişim bölümünde bitiş noktası olmasını istediğimizde trim komutunu kullanırız. Trim bir anlamda da çizginin uzunluğunu bir kesişim noktasından devam eden kısmını kesmek diye de tanımlayabiliriz.

trim komutu1 515x350 Autocad Trim Komutu ve Kullanımıtrim

Şekilde gördüğünüz gibi 2 çizgimizin bir çakışma noktası var. A ve B çizgilerinden a çizgisinin b ile kesiştiği noktada bitmesini istiyoruz. Bunun için ;

trim” komutunu, komut satırına giriyoruz.

trim komutu2 515x96 Autocad Trim Komutu ve Kullanımıtrim komut satırı

Ardından bize kesişen çizgilerimizi seçmemizi söyleyen komut satırı için, cursor yardımı ile kesişen bu çizgileri seçili konuma getiriyoruz.

Bu işlemin tam tersini yani; öncelikle vektör çizgilerimizi seçip, ardından trim komutunu komut satırına girmemiz aynı işlemdir. Sıralama önemsizdir.

Vektörleri seçili konuma getirdiğimizde komut satırında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir:

trim komutu3 515x102 Autocad Trim Komutu ve Kullanımıtrim

Yani şimdi bizden kesilecek parçanın kısmını seçmemizi istedi. Kesmek istediğimiz parçanın olduğu kısımın herhangi bir yerinden cursor yardımı ile vektörü seçili hale getirdiğimizde o parçanın kesildiğini göreceksiniz.

trim komutu4 515x321 Autocad Trim Komutu ve Kullanımıtrim komutu uygulaması

Bu işlemlerde girmiş olduğumuz “trim” komutunun kısayolu “tr” komutudur. Yani trim yazmak yerine “tr” yazmanız, trim komutunu aktif hale getirmektedir.

Bu komutu çok daha karmaşık çizimlerde oldukça işlevse bir komut olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin aşağıdaki çizimde birden çok fazla sayıda trim ile kesmemiz gereken çizgiler mevcuttur. Bu çizgilerin her biri için ayrı ayrı trim yapmamıza gerek yoktur. Yapacağımız şey tüm vektörleri seçili konuma getirip trim komutunu kullanmamızdır. Ardından da yapacağımız şey; sadece trim yapmak istediğimiz çizgileri seçmek olacaktır. Her seçtiğimizde çizgiler kırpılmış olacaktır. Yani komutu her trim işlemi için tek tek girmemize gerek yoktur. Aşağıda görebilirsiniz;

trim komutu5 515x485 Autocad Trim Komutu ve Kullanımıtrim

Oldukça kolay.. Bir sonraki dersimizde “extrude” komutunu tanımlayacağız. Trim ve extrude nin birbirine benzer fakat farklı işlevlerde olduğunu kolaylıkla anlayacaksınız.

Kaynak:autocadhocasi.com

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s